یونولیت چیست ؟

یونولیت (Jonulite) در ایران بنام پلاستوفوم، یونولیت و آکاسیف شناخته می‌شود که نام اصلی آن پلی‌استیرن انبساطی  یا EPS است. در بسیاری از کشورهای آمریکا شمالی این محصول با نام استایروفوم (Styrofoam) شناخته می‌شود.

یونولیت ماده ای سبک و متخلخل و معمولاً سفید که در بسته بندی و عایق کاری کاربرد دارد در بعضی مواقع به آن فیبر سفید نیز می گویند. اما در حقیقت یونولیت نوعی پلیمر سفید رنگ و عایق رطوبت و صدا و دما است که از فرایندهای پتروشیمی تهیه می‌شود.

یونولیت

یونولیت (پلاستوفوم) از ریختن مواد پلی استایرن داخل قالب ها و منبسط شدن آنها بدست می آید، یونولیت در مقابل حرارت و صدا عایق بسیار خوبی است.

پلی استایرن نوعی پلیمر سفید است که از فرآیندهای پتروشیمی تهیه می شود و با اینکه چگالی وزنی بسیار کمی دارد، در مقابل حرارت، صدا و رطوبت بسیار مقاوم است. اولین بار آلمان های نازی در جنگ جهانی دوم برای گذر از رودخانه ها از این ماده استفاده کردند.

یونولیت سقفی

کاربرد یونولیت

سرعت اجرای یونولیت بیشتر از سفال است و از نظر رعایت مبحث 19 هم خاصیت عایق کنندگی بیشتری دارد و در ضمن از وزن کمتری هم برخوردار است.

برای اینکه سفالها خاصیت عایق بودن داشته باشند، از یونولیت در آنها استفاده میشود (سفال فوم دار)، حال شما تصور کنید که مصالح مورد نظر به طور کامل از یونولیت تشکیل شده باشد، بنابراین قطعا عایق تراز سفال است و چنانچه الزامات و استانداردهای یونولیت رعایت شود، در برابر حریق هم مقاومت مطلوبی دارند.

موارد مصرف یونولیت در ساختمان

  • ساخت انواع فوم‌های بسته بندی و انواع یخدان و ترموس
  • برای تولید بلوک‌های پلاستوفوم سقفی به منظور استفاده به عنوان عایق صوتی و حرارتی در ساختمان‌ها و مکان‌های مختلف.
  • عایق برودتی در سردخانه‌ها و یخچالهای صنعتی.
  • استفاده از ورق های پلاستوفومی تا ابعاد 100*200 سانتیمتر و ضخامتهای گوناگون از 4 تا 1000 میلیمتر به عنوان زمینه Background انواع تابلوها مانند تابلوی اعلانات و یا بسیاری از مصارف گوناگون دیگر.
  • ورق در ضخامتهای گوناگون و یا دانه های فوم (گرانول) جهت ساخت اشكال ، انواع طرحها و حروف فارسی و انگلیسی، ساخت ماكت ، تهیه تابلوهای تبلیغاتی و تزئینی و به عنوان فوم ریخته گری و فوم گُل‌سازی كه در درس حرفه‌وفن دوره راهنمایی تحصیلی خواهران و برادران و همچنین برخی رشته های كار و دانش دوره متوسطه استفاده های فراوان دارد.
  • استفاده از ورق پلاستوفوم به عنوان عایق ساختمان و بلوك های سقفی پلاستوفومی به عنوان جایگزین بلوك های سیمانی یا سفالی در صنعت ساختمان. عایق بودن در مقابل آب و رطوبت .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *